Dostęp do Internetu dla firm - DSL - SDSL - Frame Relay - Ethernet VPN - Miejski Ethernet
Tu zamienisz Neostradę na Internet DSL  
 
 
Symetryczny Miejski EthernetSymetryczny SDSLSymetryczny Internet DSL

Neostrada

PPPoE

Cellpipe 20

informacje
bridge
router
monitor

Sagem F@st 800

Speedtouch 330

speedstream 5660

Neostrada Cellpipe 20A-GX-E - opis routera i konfiguracja połączenia.

Router Neostrady- Cellpipe 20A-GX-E

W usłudze Neostrada Plus Abonenci otrzymywali dwa rodzaje modemów (routerów) Cellpipe 20A-GX-E Lucenta. Najprostszym sposobem rozróżnienia modeli "Cellpipki" jest przewrócenie jej na "plecki".

Przy okazji, Neostrada Plus, prócz modemu różniła sie od usługi Neostrada TP tylko nazwą.
Pozycja POWER MAX = 12 V oznacza,że jesteśmy posiadaczami routera z wersji firmware 1.66 lub 1.69 , wyjście Ethernet pracuje z predkością 10 Mb, a połaczenie z kartą sieciową Abonenta wymaga kabla krosowanego /z przeplotem/.

Pozycja POWER MAX = 15 V oznacza, modem z firmware 1.70, wyjście Ethernet 10/100 Mb / tryby : 10, 100, auto/, kabel modem karta sieciowa - prosty.

Mieliśmy nie przedstawiać na stronie informacji oczywistych oraz tych, które już ktoś zamieścił na swojej stronie. Tym razem odstąpimy od tej zasady korygując nieścisłości związane z opisem kontrolek modemów Cellpipe 20. Nieścisłość dotyczy kontrolki CON opisywanej jako niewykorzystana. Poprawny opis kontrolek poniżej.


Cellpipe - kontrolki

PWR - zasilanie
ACT - ruch ATM - czyli praca usługi, transmisja i odbiór
LNK - modem widzi /lub nie/ kartę sieciową, router, switch, hub
WAN - pulsuje w sytuacji braku podłączenia do linii telefonicznej, tak samo zachowuje sie po właczeniu do linii telefonicznej, która nie została włączona do DSLAM - czyli nie została skrosowana w TP.Przy uszkodzonej linii telefonicznej,również w przypadku złej konfiguracji portu lub jego uszkodzenia. Pulsuje również w czasie prób synchronizacji z DSLAM. Zapala sie na stałe po zsynchronizowaniu.
CON - kontrolka zapala sie w trakcie podłączania zasilania modemu i oznacza,że modem przeprowadza procedure SELF-TEST - samosprawdzenia. Jeżeli kontrolka świeci sie dłużej niż 3 minuty - modem uszkodzony, choć nie zawsze, czego dowiedziemy w dalszym ciągu opisu Cellpipe 20. W zestawie Neostrada Plus, do modemu dodawany był /z reguły/ filtr LEA.

Filtr LEA

co nie oznacza, że jest on tym "jedynym słusznym". W instalacji mozna zastosowaa mikrofiltry, podłączając je tak jak opisaliśmy na stronie instalacji. Przy okazji, dla zapominalskich /sami też mamy pamieć dobrą, ale krótką :-)/ przypominamy


Schemat kabla krosowanego

Tak wygląda kabel krosowany - CROSSOVER.

KONFIGURACJA PO?!CZENIA Z ROUTEREM ZA POMOC! KABLA RS-232

Połączenie z modemem Cellpipe 20 ustanawiamy za pomocą Hyper Terminal Windows

Konfiguracja Hyper Terminala wymaga od nas nazwania połączenia

W zależności od portu komputera, do którego podłączony jest modem wybieramy

Wybór COM1 lub COM 2 nastepuje przy braku zdefiniowanego adresu IP Cellpipe 20A-GX-E /w ustawieniach fabrycznych modem posiada adres 0.0.0.0, (czyli nie ma adresu IP!!!) ,pracuje w trybie BRIDGE z ustawieniami VPI / VCI= 8/35/. Niedowiarkom pozwalamy na próby połączenia z tym IP. :-) Kolejne pojawiające sie okno modyfikujemy do takiego stanu:

Cellpipe-ustawienia po3?czenia HT

Po zatwierdzeniu ustawien połączenia z modemem Cellpipe 20A-GX-E, widzimy okno połaczenia - możemy spotkać tu hasło dostepowe do routera. W Internecie jest masa stron podających hasło, czujemy sie wiec niewinni , powielamy tylko informacje / tym bardziej, że Instruktor Lucenta proponował złamanie hasła poprzez rozkrecenie modemu i tzw "reset widelcem", co oznaczało zwarcie odpowiednich styków :-), hasełko to - Xavi7000.

Po przypisania adresu IP, kolejne połączenia możemy uzyskiwać poprzez TELNET, lub Hyper Terminal wybierając zamiast COM1,2 TCP/IP(Winsock) wprowadzając adres IP routera np 10.0.0.1, 192.168.0.1 używając połączenia przez kartę sieciową . Należy pamietać aby zachować zasadę korzystania z adresów IP przypisanych sieciom LAN np w/w. Korzystanie z adresów publicznych jest co najmniej niewskazane.

Przed skorzystaniem z nastepnych stron traktujących o konfiguracji modemu Cellpipe 20A-GX-E do usługi Neostrada jako router, przypominamy o tym, że modem stanowi w wiekszości przypadków własność TPSA, wiec jakakolwiek ingerencja w jego wewnetrzne ustawienia, może bya związana z konsekwencjami. Do zwrotu kosztów modemu lub jego naprawy włącznie.